Kedilerde-goz-lekesi-tedavisi

Kedilerde Göz Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedilerin göz sağlığı için neler yapılmalıdır? İltihaplı gözün tedavisinde nelere dikkat edilmeli? Krem ya da merhemler ile yarıyor mu? Göz akıntısının çözümü var mı? Kedilerde göz lekesi nasıl yok edilir? Kedilerde göz bakımı içerikli makalemizle sizlerleyiz… Daha fazla makale için TIKLA

Can dostlarımızın göz sağlığı bizim için çok önemlidir. Dikkate alınmazsa körlüğe kadar gidebilecek göz hastalıkları kedimizin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Bazı ufak göz kusurları; veterinere götürmeden tedavi edebileceğimiz ama asla hafife almayacağımız hastalıklar arasında.

Kediler yaratılışları gereği çok hareketli ve avcılık iç güdüleri yüksek canlılardır. Etobur oldukları için yaşamlarını avlanarak geçirirler. Evcilleştirilmiş haliyle yemek artıklarıyla ya da kuru mamayla beslenirler. Beslenme ihtiyaçlarını karşılamak, hayatta kalmalarını sağlamak için can dostumuzun göz sağlığını korumalı ve sokaktaki canlar için de yardımda bulunmalıyız.

YAVRU KEDİLERDE GÖZ SAĞLIĞI VE BAKIMI

Özellikle yavru kediler doğumdan sonra hemen gözlerini açamazlar. Bu Yaklaşık 15-20 gün sürer ve bu süre zarfından sonra gözleri açılır. Yavru kedimizi gözlerinin etrafında bir ıslaklık, sulanma, kızarıklık, şişlik, akma var ise bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Sokaklarda, bahçemizde, bodrumlarımızda gözleri enfeksiyon yüzünden kapanmış, iltihap kapmış bir yavru kedinin tedavi edilmezse göz çevresine zarar verip körlüğe kadar gidebilir.

İlk yapmanız gereken her zamanki gibi en yakın veteriner hekime gitmek. Hekimimizin verdiği reçeteyi ve tedavileri uygulayarak çok kısa sürede iyileşmesini sağlamak olacaktır. Ama veteriner hekime gidecek imkanınız yoksa, etrafınızda veteriner hekim yoksa yapabileceğiniz şey çok basit.

İlk yapmanız gereken şey yeterince bir ışık altında kedimizin gözlerini iyice kontrol etmek. Ufak bir tüy, kir, toz kedimizin gözüne büyük rahatsızlık verip göz enfeksiyonlarına yol açar. Veteriner hekiminize tanışıp size en yakın eczaneden bir göz damlası alın. Gentagut ve Terramycin göz merheminin son derece etkili olduğu tedavidir.
 Göz damlası dışında göz kremleri de var ama göz damlaları iyileşme sürecini daha hızlı etkiler ve sürmesi daha kolaydır.

Bir pamuğa ılık çay damlatıp kedimizin kapanmış, iltihaplanmış gözünü temiz ellerimizle tek seferde içten dışa olacak şekilde silin. Çay yoksa ılık su da olabilir. Çay güzel bir antiseptik olduğu için gözleri dezenfekte eder.

Çaydan sonra ılınıp açılmış gözün içine yavaşça göz damlası damlatın. Bu sırada kedimiz rahatsız olup kaçmaya çalışabilir ama onun gözünün sağlığı için sakinleştirmek önemli. Kararlı bir şekilde ensesinden tutup sağlığı için bu işlemleri yapmaya devam edin. Damlanın iyice göze temas ettiğinden emin olun.

Bu işlemleri sabah akşam olmak üzere günde en az 2, en fazla 4 kez olmak üzere hastalıklı gözümüz iyileşene kadar uygulamaya devam edin. Kedilerde göz bakımı ihmale gelmeyen bir süreçtir. Bir sonraki pet dünyası yazımızda görüşmek üzere SanatPet’le kalın…

Sonraki makale

Kedilerde Göz Bakımı Nasıl Yapılır?” hakkında 1 yorum

 • kedibabası Nisan 24, 2020, 3:58 pm

  Merhaba benim kedimin gözlerinin çevresinde akıntı ve göz lekesi var. Dediklerinizi gönül rahatlığıyla uygulayabilir miyim?

  Cevapla
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  *
  *

TEPEYE DÖN