nasil-kedi-mamasi-alinmali

Kedi Maması Seçimi

Evdeki kedimiz için ya da sokak hayvanları için mama alırken öncelikle ekonomiye önem veriyoruz. Ancak bu seçimimiz uzun vadede minik dostlarımız için sorunlar çıkarabilir. İdeal kedi maması nasıl olmalı? Yaş mama alırken hangi değerlere bakmalıyız? Kuru mama her yaş grubu kediler için aynı mıdır? Yaşadığımız tecrübeler ışığında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Umarız minik dostunuz için ideal mamayı bulabilirsiniz. Daha fazla makale için TIKLA

Kuru ve Yaş Kedi Maması İkilemi

Kedim brokoliyi ya da kuru simidi bile öyle mutlu öyle iştahlı yiyor ki o şapırtıları insanı mest ediyor. Öncelikle bir ? alırız?
Haftada iki kez yaş mama veriyorum beyefendiye. Yaş mamalar öncelikle pouch (paket) ve can (konserve) olarak iki çeşit mevcut malumunuz. Konserve açmaktan hoşlanmıyor oluşunuz benim gibi en iyi markalardan biri olan Nutri’yi daha az tercih etmenize neden olmasın?
İçerik şekilleri de çeşitleniyor: Pâté, minced, chunky, sliced, shredded, gravies, morsels, flaked sides in broth, jelly gibi kelimeler görebilirsiniz sunum şekillerine göre.
? Pâté, en iyi Gourmet Gold’un kıyılmış hindili konservesinde görebileceğiniz şekilde, içeriğin homojen dağıldığı bir kremamsı bütünlükteki mamaları ifade ediyor. Yavru kediler için rahat yenebileceğinden sanırım daha uygun bir şekil ama Kaju yemeğin suyunu tanelerinden çok sevenlerden. Ona neyse ki hitap etmiyor. Neden neyse ki, anlatacağım.
? Jelly, Felix veya Whiskas’ın paket mamalarında paketi sıktık mı bütün halinde çıkan, jelimsi bir sıvı içinde tanelerin olduğu şekil diyebiliriz. Yine çok sevmiyoruz neyse ki.
? Gravy ve chunky için en iyi örnek yine Gourmet Gold somon ve tavuklu. Eeh, idare ediyor.
? Broth veya soup diye geçenler, içine et kıyılmış çorba gibi düşünülebilir. Evet evet cağğğnımız Schesir çorbası burada♥️
? Peki kedimiz yiyeceği şekle birkaç denemeyle karar verdi, sırada ne var seçimimizi etkileyecek? Besin değerleri. ?Kediler doğaları gereği karnivor (etobur) olduklarından aslında tahıla ihtiyaç duymuyorlar, hatta tahıl gereksiz kilo alımıyla onlara zarar bile verebiliyor ilerde. O zaman tahılsız seçelim.
?”Whiskas gibi çok elit sanılan bir mamanın içeriğinde gerçek et oranı oldukça düşük” denildiği gün ayılmıştım. O zaman yüksek et oranı önemli, gereksiz yan ürünlerdense.
? Tuz, şeker ilavesi olmamalı

Veteriner hekim olmadığımdan tüm değerleri bilemiyorum ama günlük alımına dikkat etmemiz gereken, sıklıkla kuru mama tercihlerinde de atlanan: Taurin miktarı. Yetişkin bir kedinin diyetinde günlük minimum 35-56mg taurin bulunmalı. Bu göz ve kalp sağlığını koruyan bir değer, dolayısıyla aldığımız mamanın hiç değilse bu değerine dikkat etsek bile bebeklerimizi hastalıktan koruyabiliriz.
? İçeriğinde abidik gubidik koruyucu ürün olmamalı, su miktarı iyi olmalı.
Sanılanın aksine Gourmet Gold’un “oo süper kaliteli mama gibi görünüyor” hissine karşılık vermediğini göreceksiniz mesela. Ben Kaju için Nutri, Schesir ve Reflex kullanıyorum. Beyefendi N&D yaş mamasından ölümüne nefret ediyor, ama içerik olarak o da iyi, yiyorsa sizinkiler tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

TEPEYE DÖN