kedi-mamasi-markalari

Kedi Maması Yorumları

Sahiplendiğimiz kedilerimiz artık aileden biri oluyorlar. Onların sağlığı ve mutluluğu bizler için çok önemli. Mama değişiminde yaşanan sorunlar her evcil hayvan sahibini tedirgin etmiştir. O nedenle doğru kedi maması seçimi minik dostlarımız için dikkat etmemiz gereken hususlardan biri. En ideal mama var mıdır? İdeal mama hangisidir? Hangi türlerde, hangi yaşlarda, hangi mamalar tercih edilmelidir? Bu soruların cevaplarını başlığımız altında tartışarak bulmaya çalışacağız. Yorumlarınızla konuya katkıda bulunursanız çok memnun oluruz.

Kedi Maması Markaları ve Özellikleri

?Bebekliğinde Kajuyu sahiplendiğimiz biricik veterineri, geçici yuvası, ilk annesi Britcare kullandığını söylediğinden ilk 7 ay ağırlıkla onu kullandık. O zamanlar getir yeni yeni kurulmuştu, öğrenciydim ucu ucuna alırdım ve her zaman mamanın bitiş zamanını ön göremiyordum sanırım, pazar günü geç bir saatte bittiyse atıyorum maması, bazen onun yerine Purina ya da direk Proplan kullanmışlığım, ya da bol keseden yaş mama vermişliğim vardır. Yaş mamayı da haftada max 2 kez önermişlerdi, fakat sanki çok yedireyim de çocuğum erken büyüsün mantığındaki insan anneleri gibi ben illa 2 kez yedirirdim yaş mamayı, üstüne bir de kendimi affettirmek için, evde olmadığım hafta sonlarına ödül olarak verirdim. Ve evet çocuğum erken ve çok büyüdü?? Kajunun annesi normal bir sokak kediciğiydi, açıkçası böyle toraman bir şey çıkacağını hiç beklemiyordum. Uzun bir kedi Kaju, belki başka kedilerle olan fotoğraflardan anlamışsınızdır ama neredeyse standart bir erişkin kedinin iki katı. Taşıma çantası bulunmuyor beyefendiye… Bu arada, yaptıklarım tavsiye ettiğim bir tutum asla değil, lütfen veteriner tavsiyesine uyun?

8 aylıkken kısırlaştırmasının ardından, mama uyumu da çok kolay bir kedi olduğu için, Proplan, Royal Canin, Acana (o zamanlar bu kadar pahalı sayılmazdı), N&D, Hills kullandık sırayla. Her memnun oldum dediğimin arkasından bir şey çıktı. En ideal mamanın Proplan olduğunu söyleyebilirim bunlar arasından. O dönem ne kilo aldı, ne tüy dökümü arttı, hem tüyleri güzeldi, hem de iştahla yiyordu. Diğerlerinden bahsedecek olursam;
? Hills ve Royal Canin ile çok kustu. Nedenini bilmiyorum, genelde zaten sık kusar ama bunda çok canımı sıktı. Kaju normalde peynir ve ciğer yiyince de kusuyor, ağzına bir lokma değse çıkarır. Belki içerik rahatsız etmiştir. Ama bu dönem tüyler fena sayılmazdı.
? Acana ile tüyleri çok güzelleşti, tam bahar dönemi 1 yaşını yeni doldurduğunda kullanmıştık, o dönem Kaju çok yapılandı, kediden aslana döndü, boynu kalınlaştı, butlar kaslandı falan, dedim bize yeterli bu kadar kedi?????
N&D ile tüyleri mükemmeldi, kusmuyordu pek, hareketleri de güzeldi ama ne okuduysa veterinere gittiğimizde uyandırıldım, 6,5 kiloya gelmiş artık boyuna göre bile şişmanlık sınırındaydı 2 paket 10kg sonrası. Söylenilene göre N&D mama kullanımı sonrası kilo alımına çok sık rastlanmış, bu nedenle Hills’e geçmiştik, tabi Kaju onunla da olmadı ama, eğer böyle bir problemimiz olmasaydı N&D için Proplan’dan daha ideal derdim.
? En son Britcare’e dönelim dedik yıllar sonra, içerik güzeldi, boyutlar küçük olunca hoşuna gitmişti Kajunun da fakat biliyorsunuzdur belki, daha bir kilosu bitmeden Kaju benim evde olmadığım bir hafta sonu sonunda muhtemelen stresten sistit oldu, hayatımız tamamen değişti.
Üriner mama dediğimiz, böbrek ve idrar yolu sağlığını koruyan veteriner mamalarına geçiş yaptık bir 6 ay için.
? Resimde görünen Hills c/d Multicare ile başladık ve Kaju nefret etti ne yazık ki. Yemeden iyice kesildi. Hele konserve mamasının yüzüne bile bakmadı, ki Kaju brokoli bile yiyen bir kedi? O nedenle bir paket sonunda??
? Royal Canin so’ya geçtik. Şu an mutluyuz. Seviyor hergele ve tüyler güzelleşti. ‼️ Bu mamalar cep yaktığı için herkese önermiyorum elbette. Keşke biz de normal kısır mama kullanabilsek eskisi gibi, önemli olan sağlık.

Daha fazla bilgi ve içerik için BLOG başlığımızı takip edebilirsiniz…

Kedi Maması Yorumları” hakkında 2 yorum

 • admin Mayıs 17, 2020, 4:36 pm

  Lokum nd yi hiç sevmedi,Kokusu da çok ağır geldi. Hills’i sevmişti,royal canin kısırlaştırmadan önce yemiş, sevmişti fakat yaş mamasını kustu. En beğendiğimiz kuru mama pro plan, yaş mama ise scheiser

  Cevapla
 • admin Mayıs 17, 2020, 4:36 pm

  Behlül aldığımda çok cılız bir kediydi. Bebekken royal caninle kaplana dönüştükten sonra nd kullandım. Arada öğrencilik sebebiyle reflex, felicia, proplan da denedim. Nd oldukça kilo aldırdı ve veteriner beni uzun süre kullanımında böbreklerin yorulabileceği konusunda uyarmıştı. Taşındık ve sonrasında strese girdi sistit oldu. Yaz sonundan beri Hills c/d yiyor. Yaş mamanın gerçekten yüzüne bakmadı ki Behlül de brokoli yiyen bir kedi ? benzer bir mama olarak royal canin ve virbac var. Royal canin’ e kolay kolay dönmem sanırım çok negatifim o mamaya karşı. Virbac denemeyi istiyorum bakalım elimizdeki cd bitince ?

  Cevapla
 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  *
  *

TEPEYE DÖN